متفرقه

5 تاثیر جادویی آهنگ بی کلام بر روح و روان ما!

آهنگ بی کلام یکی از آهنگ های پرطرفدار و محبوب در عصر حاضر است. آیا شما از آن دسته افرادی هستید که  در طول روز مثلاً هنگام انجام کارهای روزانه، در مواقع تنش و استرس، استراحت و سایر موقعیت‌ها، مو‌سیقی گوش می کنید؟ به‌عنوان‌مثال، هنگام مطالعه برای امتحان، رانندگی یا خواندن کتاب، از گوش‌دادن به مو‌سیقی لذت می‌برید؟ باور مشترک بسیاری این ا‌ست که گوش‌دادن به مو‌سیقی پس‌زمینه، به بهبود تمرکز کمک می‌کند، مانع از حواس‌پرتی می‌شود و حتی یک کار خسته‌کننده را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

همه از موسیقی لذت می‌برند؛ حتی اگر در مورد سبک موسیقی اختلاف‌نظر داشته باشند. مو‌سیقی می‌تواند برای سلامت روان شما مفید باشد. ممکن ا‌ست از دانستن اینکه موسیقی (به‌ویژه کلاسیک) چقدر برای سلامتی شما مفید ا‌ست شگفت‌زده شوید. حتی ممکن است به شما کمک کند که خواب راحتی در طول شب داشته باشید. تحقیقات زیادی در مورد تأثیر آهنگ بی کلام بر سلامت روان انجام گرفته و نتایج اکثر آن ها مثبت ا‌ست.

تعریف آهنگ بی کلام

آهنگ بی کلام، هر نوع مو‌سیقی بدون آواز است. این آهنگ می‌تواند از کلاسیک و معاصر تا جاز باشد. برای اینکه شما را سردرگم نکنیم، انواع مختلفی از موسیقی بی کلام موجود در عصرحاضر را معرفی می‌کنیم.

موسیقی کلاسیک

مو‌سیقی کلاسیک یکی از اولین و مهم ترین آهنگ بی کلام است. اغلب از این سبک، به‌عنوان جنبه رسمی مو‎سیقی غربی یاد می‌شود. بخش بزرگی از موسیقی کلاسیک منحصراً بر سازها متکی است و آواز را شامل نمی‌شود. فرم‌هایی مانند کنسرتو، سونات و سمفونی معمولاً شامل آواز نیستند. سازهای اصلی مورداستفاده در مو‌سیقی کلاسیک پیانو، ویولن و ویولن‌سل است.

بیشتر بخوانید: بررسی تاثیر انواع موسیقی بر قدرت مطالعه

جاز

جاز معمولاً متکی به آواز نیست و بر سازها تمرکز دارد و به نوعی آهنگ بی کلام محسوب می‌شود. این سبک از موسیقی به نوازندگانی نیاز دارد که در کار خود مهارت بالایی دارند. زیرا این سبک موسیقی‌ دارای تغییرات سرعت، ضرب، هارمونی، بافت و پیشرفت‌های زیادی است.

پست راک

پست راک نوعی از ‌موسیقی راک است که بر یک ساز تأکید دارد و شامل آواز هم نمی‌شود. ملودی آن توسط ساز تک‌نوازی که معمولاً گیتار الکتریک است، ایجاد می‌شود. پست راک شامل بسیاری از سازهای راک رایج مانند درام، بیس و گیتار الکتریک است.

پست متال

پست متال یا اینسترومتال شباهت زیادی به پست راک دارد. این سبک تقریباً هم‌زمان با ژانر قبلی به وجود آمد و همچنان درحال‌رشد است. آهنگ‌های پست متال آواز ندارند و موسیقی اغلب توسط گیتار رهبری می‌شود.

موسیقی رقص الکترونیک یا EDM

موسیقی رقص الکترونیکی نام طیف وسیعی از ژانرهای موسیقی الکترونیکی پرکاشن است که اغلب در جشنواره‌ها و کلوپ‌های شبانه نواخته می‌شوند. معمولاً EDM دارای آواز نیست و تمرکز اصلی اش بر روی ضرب است؛ یعنی آهنگ بی کلام است. موسیقی توسط دی‌جی‌هایی تولید می‌شود که منتخبی از آهنگ‌ها را در یک ترکیب ایجاد می‌کنند.

بیشتر خوانید: معرفی 7 کتاب صوتی که باید بشنوید!!

فواید آهنگ بی کلام

اگر می‌خواهید بدن خود را قوی کنید، به باشگاه بروید. اگر می‌خواهید مغز خود را تمرین دهید، به موسیقی گوش دهید. تحقیقات می‌دهد که گوش‌دادن به موسیقی می‌تواند اضطراب، فشارخون و درد را کاهش دهد و همچنین کیفیت خواب، خلق‌وخو، هوشیاری ذهنی و حافظه را نیز بهبود بخشد. موسیقی‌ جز محدود راهکارهایی است که باعث تحریک مغز می‌شوند. اگر می‌خواهید مغز خود را در طی فرایند پیری درگیر و فعال نگه دارید، گوش‌دادن یا پخش موسیقی‌ ابزاری عالی است. این کار یک تمرین کلی برای مغز را فراهم خواهد کرد.

از سال 2006، دو استاد عصب‌شناس به نام‌های کیمینوبو سوگایا و ویولونیست مشهور جهان آیاکو یونتانی، دوره‌ای مشهور به نام «‌موسیقی و مغز» را تدریس می‌کنند. دوره مذکور به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه موسیقی بر عملکرد مغز و رفتار انسان تأثیر می‌گذارد، از جمله با کاهش استرس، درد و علائم افسردگی و همچنین بهبود مهارت‌های شناختی و حرکتی، یادگیری مکانی – زمانی و نوروژنز که توانایی مغز برای تولید نورون‌ها است. Sugaya و Yonetani بیان می‌کنند که چگونه افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون به ‌موسیقی واکنش مثبت نشان می‌دهند. ما در این زیر به برخی از دیگر فواید اهنگ بی کلام اشاره می کنیم.

افزایش بهره‌وری

آهنگ بی کلام می‌تواند تمرکز شما را در حین کار عمیق‌تر کند. اگر در محل کار شلوغی قرار دارید، استفاده از هدفون برای گوش‌دادن به ‌موسیقی به شما یک محرک ثابت می‌دهد که حواس‌پرتی را از محیط شما دور کند. بااین‌حال، ‌موسیقی آوازی ممکن است با جلب‌توجه شما به کلمات، باعث تشدید حواس‌پرتی شود.

آهنگ بی کلام و وقفه ذهنی

موسیقی بی کلام به مغز شما زمان می‌دهد تا در مورد موضوعات مختلف فکر کند و پرسه بزند. زمانی که برای پردازش افکار خود وقت می‌گذارید، ذهن شما آرام تر می‌شود. زمان استراحت ذهنی به شما این امکان را می‌دهد که قبل از تمرکز مجدد بر روی کاری که باید انجام دهید، دیدگاه و انرژی ذهنی خود را بازیابی کنید. آهنگ بی کلام ممکن است در طول جلسات یوگا یا ماساژ برای ایجاد آرامش استفاده شود. در مراسم عبادت، می‌توان از موسیقی آوازی برای انتقال پیام هایی در مورد خدا استفاده کرد، اما از موسیقی بدون آواز می‌توان استفاده کرد تا به نمازگزار فرصت تأمل و دعا بدهد.

حال و هوای خاص و آرامش

آهنگ بی کلام می‌تواند حال و هوای شما را عوض کند و احساسات جدیدی را ایجاد کند. شما باید از موسیقی بی کلام الهام بخشی برای ایجاد تصاویر ذهنی یا داستان خود استفاده کنید. می‌توانید از موسیقی برای قراردادن خود در وضعیت روحی و جسمی که برای به اوج رفتن و پیشرفت نیاز دارید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی پرفروش‌ ترین کتاب های روانشناسی سال ۲۰۲۲

کمک به درک موسیقایی بهتر

عدم وجود کلمات به شما امکان می‌دهد، فقط روی موسیقی تمرکز کنید. شما می‌توانید به آکوردها، ملودی‌ها، ریتم‌ها و ساختار موسیقی فکر کنید؛ همان‌طور که ممکن است به یک ساختمان عالی خیره شوید و از معماری لذت ببرید. این موضوع یک دلیل قانع‌کننده برای گوش‌دادن به آهنگ بی کلام است.

اخیراً به این باور رسیده‌ایم که استفاده از موسیقی‌ به طرق مختلف، آن را باارزش‌تر می‌کند؛ اما اگر به طور منظم برای گوش‌دادن به موسیقی بی کلام وقت نمی‌گذارید، آن را امتحان کنید. اگرچه که موسیقی‌ آوازی احتمالاً همیشه محبوب‌ترین و بهترین است اما گوش‌دادن به موسیقی دستگاهی یا همان موسیقی بی کلام ارزش خاص خود را دارد. در فرهنگ مدرن، می‌توانیم بافاصله گرفتن از کلام و لذت‌بردن از موسیقی سود ببریم.

ارتباط مغز و آهنگ بی کلام

به گفته متخصصان گوش و حلق و بینی “آهنگ بی کلام”، ریاضی و معماری است. ممکن است شما از این امر آگاه نباشید، اما مغز شما باید محاسبات زیادی را انجام دهد تا آن را بفهمد. نواختن پیانو نیز فواید زیادی برای مغز دارد. گوش سپردن به ‌موسیقی بی کلام به افراد بیش فعال کمک می‌کند که برای انجام کاراها یا تکالیف محوله تمرکز بیشتری داشته باشند.

ترمیم آسیب مغزی با موسیقی بی کلام

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که ‌موسیقی این قدرت را دارد که قسمت‌های آسیب‌دیده مغز را ترمیم کند افرادی که به دلیل آسیب‌های مغزی نمی‌توانند صحبت کنند، مشکل آن ها با آهنگ درمانی بهبود خواهد یافت. همان‌طور که همه ما می‌دانیم که مغز چپ ما مسئول زبان است، این بدان معنی است که اگر سمت چپ مغز آسیب ببیند، افراد در صحبت‌کردن دچار مشکل می‌شوند. با این روش، مغز به‌ مرورزمان آموزش می‌بیند که با پخش موسیقی عملکردهای خود را به سمت دیگر منتقل کند. همچنین آهنگ بی کلام باعث افزایش خلاقیت در فرد خواهد شد.

آهنگ بی کلام و خرید این موسیقی از اردیبهشت بوک

ظاهراً گوش‌دادن به چایکوفسکی می‌تواند نتایج آزمون‌ و امتحانات را بهبود بخشد. موسیقی باعث می‌شود که بدن اندورفین ترشح کند و این هورمون به کاهش درد کمک می‌کند. موسیقی آهسته نیز با کاهش ضربان قلب و تنفس باعث آرامش می‌شود. موسیقی همچنین می‌تواند ایمنی بدن را تقویت کند. انواع خاصی از موسیقی باعث ایجاد تجربیات عاطفی مثبت می‌شوند که به ترشح هورمون‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی کمک می‌کنند. همچنین این موضوع به معنای کاهش سطح کورتیزول مرتبط با استرس است و سطوح بالای کورتیزول منجر به کاهش پاسخ ایمنی می‌شود.

گوش‌دادن به موسیقی عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد، موسیقی باعث می‌شود افراد احساس کنند که ورزش بیشتر شبیه تفریح ​​است و سطح برانگیختگی فیزیکی و پاسخ‌های فیزیولوژیکی را افزایش می‌دهد. شما می توانید برای خرید آهنگ های بی کلام به وبسایت رسمی اردیبهشت بوک مراجعه نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا